29 Mar. 2024.

Mornar na krilima Rasela i Mihailovića srušio Igokeu

Izvor: VIjesti

Autor: Nikola Nikolić

Na krilima fenomenalnog Derona Fetsa Rasela, koji je ubacio čak 41 poen, i Vladimira Mihailovića (brojao do 26), Mornar je na startu Admiralbet ABA lige savladao Igokeu 91:83.

Vicešampion Crne Gore je u 1. poluvremenu u dva navrata imao minus 13 (40:27 i 47:34), ali je u posljednjoj četvrtini ubacio čak osam trojki i stigao do brejka.

Barani su dobro počeli meč, poveli 15:9, ali je tada počelo prvo od dva „pomračenja” u 1. poluvremenu.

Tim Mihaila Pavićevića je potpuno stao u napadu, u odbrani bio nemoćan, pa su domaći vezali 10 poena.

Na prvoj pauzi je, ipak, bilo 21:19 za crnogorskog predstavnika, da bi novi pad uslijedio u 2. četvrtini, u kojoj je jedini učesnik Admiralbet ABA lige iz BiH serijom 21:6 preokrenuo na 40:27.

Timska igra još ne postoji u Mornaru, o čemu govori činjenica da su od 34 šuta u 1. poluvremenu čak 21 uputili Rasel (14-5) i Mihailović (7-2), a da su gosti imali šest asistencija, dvostruko manje od rivala.

Ekipa iz Bara je imala osam skokova manje (17 naspram 25), a kako je igrala pod košem, govori i podatak da je dozvolila 24 poena iz reketa.

Uzgred, čak 20 puta je šutirala za tri i pogodila svega pet puta, dok je Igokea imala tri pogotka iz sedam pokušaja.

Rasel i Mihailović su ubacili prvih 17 poena svog tima u 3. četvrtini (Amerikanac 10, Ulcinjanin sedam), da bi Milija Miković nakon ofanzivnog skoka smanjio na 60:56.

Momak kojem je majka dala nadimak Fets jer je bio debeo kao beba, sa svojih 180 centimetara i 75 kilograma kao šilo se probijao kroz odbranu i bio nerješiva enigma za tim iz Aleksandrovca.

U posljednjoj četvrtini trojkom, polaganjem i asistencijama za dva pogotka Petra Vujačića iza linije 6,75 bio je najzaslužniji za preokret u 34. minutu (74:72).

Ni to nije bio kraj - Rasel je dao svoju sedmu i osmu trojku, a onda je sa iste distance treći put pogodio i Mihailović za ogromnih plus devet (83:74) na četiri minuta i 14 sekundi do kraja.

Igokea se sa pet vezanih vratila na minus tri na minut i po do posljednje sirene, a nakon nerealizovanih napada sa obje strane, Rasel je 37 sekundi prije kraja stavio tačku nestvarnom devetom trojkom.

Za rekord mu je nedostajala još jedna, jer su Josip Sesar i Temu Raniko davne 2005. ubacili po 10.

Zanimljivo, treći najbolji strijelac Mornara bio je Vujačić sa šest koševa, tj. dvije trojke u posljednjoj dionici.

Igokea - Mornar 83:91 (19:21, 28:16, 19:23, 17:31)

Laktaši - Sportska dvorana. Gledalaca: 550. Sudije: Nikolić, Obrknežević (Srbija), Vovk (Hrvatska).

Igokea: REJ 2, Kondić 2, Delalić 9 (5-3), TANASKOVIĆ 15 (3-3), KROFORD 13 (8-5), Jošilo, NAKIĆ 16 (2-2), STIVENS 12 (4-2), Voler 11, Marić 3 (1-1), Bošković.

Mornar: RASEL 41 (4-4), MIHAILOVIĆ 26 (6-6), Živanović, Vranković 5 (1-1), KOVAČEVIĆ 4 (2-1), PECARSKI 2 (1-0), Kone, Vesković, Miković 2, Vujačić 6, DIONG 5 (2-1), Vranješ.

Pavićević: Pogađali smo teške šuteve, nadam se da će nas to krasiti ove godine

Tajm-aut Mihaila Pavićevića na današnjoj utakmici, Foto: Igokea/Nikola Vuruna

Treći put u istoriji, Mornar je savladao Igokeu u Aleksandrovcu (91:83) i najavio da bi treći put mogao da se domogne plej-ofa ABA lige.

Blistao je Fets Rasel sa 41 poenom (devet trojki), a Vladimir Mihailović je na svom prvom meču za barski tim od juna (pripremne nije igrao zbog obaveza u reprrezentaciji, a zatim i povrede) brojao do 26.

-Kao i svaka utakmica na početku sezone, i ova je donijela neizvjesnost. Iz mog iskustva, pritisak je uvijek veći na domaćoj ekipi, nego na gostujućoj.

To je možda jedan od faktora koji je odlučio ovu utakmicu. Imali smo mnogo padova u igri, što je i normalno, jer smo napravili potpuno novi tim.

Volim da se našalim i kažem da im još nisam svima imena popamtio-uz osmijeh je rekao Pavićević.

Iskusni stručnjak je napomenuo da su dva heroja pobjede prvi put zajedno bila na terenu, ne računajući treninge.

-Ovo je prvi put da smo igrali zajedno, jer Mihailović u pripremnom periodu nije odigrao nijednu utakmicu.

Imali smo velikih pehova, od povrede mladog Ščuke, najvećeg talenta kojeg sam vidio u posljednjih 20 godina. Zaista mi je mnogo teško kad pričam o njemu, želim mu brz oporavak.

Imali smo i drugih igrača koji su izašli iz povreda, ali svi koji su kročili na teren dali su sve od sebe, a samo sam to tražio od njih-.

Barani su u 1. poluvremenu dva puta imali minus 13, ali su u posljednjoj četvrtini dali čak osam trojki i prelomoli meč.

-U 2. poluvremenu smo adaptirali igru na njihovu promjenu odbrane, iskoristili neke situacije koje smo pravili i pogađali teške šuteve. To će nas, nadam se, krasiti i ove godine-zaključio je Pavićević.